Kā kopt un glabāt savus darba rīkus dārzam?

Drukāt

Lai dārza darbi būtu patīkami un vieglāk padarāmi, kārtīgam saimniekam nepieciešami kārtīgi darba rīki. Rūpīgi kopti un pareizi glabāti darba rīki ne tikai izskatīsies labāk, bet arī kalpos ilgāk. Šajā rakstā aplūkosim, kā rūpēties par saviem labākajiem palīgiem dārza darbos, kā tos labāk uzglabāt, lai darba rīki vienmēr būtu mums ērti pieejami un kalpotu ilgāk.

Izvērtē, kādi darba rīki tev nepieciešami.

Dažkārt mūsu šķūnītī glabājas tik daudz dažādu darba rīku, kas patiesībā mums nemaz nav nepieciešami. Piemēram, goda vietā pie sienas piekārts liels zaru zāģis, bet dārzā ir tikai nelieli augļu koki vai krūmi, kuru zarus var viegli apgriezt ar zaru grieznēm, vai 3 dažāda veida kapļi, bet dārzu rotā tikai skaists mauriņš.  Labāk ir neliels daudzums tieši tavam dārzam piemēroti, kvalitatīvi darba rīki, nevis daudz dažādu rīku, kurus neesi izmantojis un droši vien arī neizmantosi. Turklāt darba rīki ir jālieto, lai tie saglabātu savas īpašības – būtu asi, ērti lietojami, nezaudētu savu funkcionālo pielietojumu un būtu droši dārza darbu veikšanai. Ilgstoši nelietoti dārza piederumi zaudē savas labās īpašības.

Pirmkārt: atbrīvojies no veciem, nolietotiem darbarīkiem.

Nereti mūsu šķūnīšos stāv trīs nobružātas lāpstas, divi jau savu laiku nokalpojuši kaplīši, turklāt viens no tiem  -  ar ielauztu kaplējamo daļu. Šādi darba rīki ne tikai ir grūti lietojami un vairs nefunkcionē atbilstoši vajadzībām, bet arī aizņem daudz vietas. Labāk - viena kārtīga lāpsta, nekā trīs nelietojamas lāpstas! Tāpēc, ieteicams vismaz reizi gadā pārlūkot darba rīku krājumu, bez žēlastības atbrīvoties no nolietotajiem darba rīkiem un iegādāties jaunus. Protams, vērts apsvērt arī darba rīku remonta iespējas, tomēr dažkārt lietderīgāk ir iegādāties jaunus. Vislabāk to darīt rudens nogalē, kad lielie dārza darbi pabeigti, taču tirgotāji, pielāgojoties sezonai, darbarīkus parasti piedāvā  pavasarī vai vasaras sākumā. Tad nekas cits neatliek, kā ziemas laikā sastādīt nepieciešamo darbarīku sarakstu, apdomāt, kad plānojat, ko stādīsiet dārzā, un attiecīgi papildinat savu darba rīku klāstu. Otrs variants ir vasaras beigās, rudens sākumā izvērtēt, kādus darbus veicāt vasarā, un mēģināt nopirkt darbarīkus sezonai beidzoties. Iespējams, tad izdosies tos nopirkt lētāk, jo daļu preču būs iespējams nopirkt ar atlaidēm.

Izvēlies lietošanai un glabāšanai ērtus darba rīku risinājumus.

Jo vairāk dārza darbus veicam, jo vairāk darba rīku mums nepieciešami, tāpēc to uzglabāšanai nepieciešams arvien vairāk vietas.  Lielisks risinājums ir viens kāts, uz kura var novietot dažādu svarīgāko darba rīku “galviņas”, līdz ar to ietaupot vietu rīku uzglabāšanai. Šādu risinājumu piedāvā “Fiskars”, tā “QuikFit” produktu klāstu veido viens kāts ar maināmiem uzgaļiem, sākot ar zemes apstrādei domātiem kapļiem un kultivatoriem, un beidzot ar dažādiem grābekļiem, velēnu lāpstām un pat bruģa birsti, zaru zāģiem un sniega stūmēju pagalma kopšanai. Līdzīgu risinājumu piedāvā arī "Gardena" Comibi sistēma. Šādus darbarīkus ir ļoti ērti lietot un tie neaizņems daudz vietas. Maināmos uzgaļus var glīti pakārt pie sienas, tāpat arī kātu var glīti pakarināt uz nagliņas.

Tīri  un apkop darba rīkus uzreiz pēc lietošanas.

Lai kā negribētos pēc intensīvas strādāšanas vēl uzņemties papildu darbu, tomēr darba rīkus pēc to lietošanas ir jānotīra. Regulāri tīrīti darba rīki ilgāk saglabās savas īpašības. Pats vienkāršākais būtu tos noskalot. Darbarīku ražotāji iesaka gan labi zināmas metodes, piemēram, asmeņu mazgāšanu ūdenī ar nelielu daudzumu ziepju, gan arī ne tik zināmas metodes. Proti, instrumentu tīrīšanai var izmantot arī smiltis, kurām pievienota eļļa – šāds maisījums palīdz notīrīt dārza šķēru asmeņus, kā arī lāpstas un krūmgriežus.

Reizi gadā ieteicams instrumentus arī uzasināt. Ja darba rīks tiek lietots bieži, “Fiskars” iesaka to asināt pat reizi mēnesī. Tāpat asmeņu salaiduma vietas un atsperes regulāri ieteicams ieeļļot kaut vai ar pāris pilēm eļļas. Ar atsperēm aprīkota darbarīka asmeņiem jābūt sakļautiem, jo nospriegota atspere grieznes saglabā darba kārtībā.

Tīri darbarīki palīdz izvairīties no slimībām dārzā

Darbarīku mazgāšana uzreiz pēc to lietošanas palīdz izvairīties no augu slimībām. Kā zināms, lielāko daļu augu saslimšanas izraisa sēnes. Ja esat apkopis augu, kuru ir skārusi, kāda augu slimība, piemēram miltrasa, pastāv ļoti liela varbūtība, ka miltrasu izraisošās sēņu sporas ir nokļuvušās uz darbarīka. Ja ar šo darbarīku tūlīt vai nākamajā dienā, vai pat pēc kāda laika dosieties apkopt citu augu, visticamāk, ka pārnesīsiet slimību izraisītājus arī uz šo augu. Tāpēc darbarīkus ieteicams mazgāt ūdenī, kuram pievienots dezinficējošs mazgāšanas šķidrums. Visvienkāršakais ir izmantot sadzīvē lietojamo (mājas tīrīšanai paredzēto) ķīmiju, kurai pievienots hlors, piemēram, tualetes poda tīrīšanas un dezinfekcijas līdzekļus. Pēc mazgāšanas darbarīki, rūpīgi janoskalo, lai uz tiem nepaliek mazgāšanas līdzekļu pēdas, kas pēc tam, sasakaroties ar augu, var izraisīt tā bojājumus. Īpaši rūpīgi jākopj dārza grieznes un šķēres pēc slimu vai inficētu augu apgriešanas. Var lietot arī speciālus darbarīku dezinfekcijas līdzekļus, kas nopērkami specializētajos darzkopības veikalos.

Glabā darba rīkus piemērotā vietā.

Mitra telpa noteikti nav pati labākā vieta instrumentu glabāšanai, jo tie pakļauti mitruma iedarbībai sāks rūsēt vai citādi zaudēs savas labās īpašības. Vislabāk, ja darba rīki glabāsies sausā telpā, kurai nepiekļūst mitrums. Tai obligāti nav jābūt siltai telpai – tā var būt auksta, tomēr galvenais – lai tā ir pietiekami liela darba rīku ērtai novietošanai.

Ierīko katram darba rīkam savu noteiktu vietu.

Mazos dārza piederumus var glabāt kādā lādē vai kastē. Lielos dārza rīkus labāk glabāt, piekarot pie sienas. Iegādājoties darba rīkus, ir vērts pievērst uzmanību tam, cik ērti būs to glabāt. Vieni no ērtākajiem uzglābāšanai ir darbarīki ar maināmo kātu sistēmām. Kātu var ērti pakarināt, savukārt daudzos uzgaļus var skaisti izvietot pa sienu, lai tie būtu pārredzami, vai arī vienkārši ielikt vienā kastē, turklāt tas aizņems daudz mazāk vietas, nekā katrs atsevišķs instruments. Tāpat, ja darba rīkam ir ietvars, piemēram, cirvim, tad to noteikti nepieciešams glabāt, ieliekot tajā.