Jūs esat šeit: Dārza plānošana, ierīkošana Vienkāršības valdzinājums

Vienkāršības valdzinājums

E-pasts Drukāt PDF
Formēti skujeņi

Mūsdienu steigā dažādu velmju vadīti mēs skrienam pa dzīves ceļiem un neceļiem, pārvaram grūtības, bailes, priecājamies par uzvaru, bēdājamies par bēdām.

Esam it kā ierauti dzīves virpulī un spēkiem izsīkstot noejam malā, lai smeltos tos no jauna, sakrāt nepieciešamo enerģiju un traukties pretī jaunām dēkām.
Neizsmeļams enerģijas avots ir daba. Prieks un gandarījums par izaugušiem un augošiem augiem par uzplaukušiem ziediņiem dāvā cilvēkiem mieru un harmonizē iekšējo dvēseles stāvokli. Varbūt šī iemeslu dēļ mēs arī mēģinām radīt skaistumu ap sevi, sakopt apkārtējo vidi, būt tuvāk dabai. Šajā rakstā gribu pastāstīt par kādu manas komandas veidoto teritoriju. Tā ir īpaša ar vienkāršām lietām, ar ainavisku skatu un maigu pārēju no meža zonas.

Teritorijas lielākā priekšrocība ir tāda, ka no trijām pusēm tā tiek ieskauta meža ainavā. Atrodoties šādā vidē ļoti gribās pārnest dabiskumu savā lauciņā, tik vienkāršu, nesamākslotu, tīru un dabīgu. Par teritorijas „rozīnīti" kalpo izveidots dīķis. Pateicoties augstam gruntsūdens līmenim un avotiem ir izdevies izveidot to dabisku, neizmantojot mākslīgos materiālus ūdens noturēšanai. Viena dīķa mala ir izveidota lēzena. Otra, tika nostiprināta ar impregnētiem koka mietiņiem. Lēzenās malas tuvumā ir izveidota plūstošo un maigo līniju formas laukums -smilšu pludmales zona, kas ļauj pieaugušiem sauļoties uz tās, bērniem -spēlēties tajā. Posmā starp stiprināto malu un pludmales zonu ir iesēta zemu augoša zālīte, kura mijās ar piekrastes zonas augiem. Stiprinātā mala ir ne tikai funkcionāli ērta, bet arī ļauj ietaupīt teritorijas izmantoto platību. Pludmales zonu rotā dabīgs materiāls - Laukakmens. Dažāda lieluma lieli laukakmeņi ir izlikti gan smilšu zonā, gan dīķa tuvumā. Šī uzdevuma īstenošanai talkā nāca gan traktortehnika, gan ceļamkrāns. Zemsega ir ārkārtīgi svarīgs uzdevums. Par cik zaļā zona aizņem ap 3800m2 ir svarīgi izvēlēties piemērotu, vienkāršu un kopšanas ziņa ērtu zemsegu. Ilgi prātojot par zāliena sastāvu, tā vizuālo izskatu nonācām pie šāda lēmuma. Izveidot zemu augošu zemsegu ar aitu auzenes, sarkanās auzenes dažādām šķirnēm un zemā āboliņa palīdzību, apzinoties to, ka āboliņš ar laiku pārņems visu teritoriju, iesējām viņu tikai celiņu un laukumu tuvumā. Tā saucamajā zālienā izveidojām pļavas saliņas. Ļoti izteiksmīgi un veiksmīgi šogad parādīja sevi rudzupuķes. Rudzupuķu pļaviņu iesējām pie un ap sudrabeglēm. Ļoti skaisti izskatījās zilgano toņu mijiedarbība. Augu ziņā teritoriju rotā dažādas priežu šķirnes, sudrabegles, ceriņu grupas, dažas vilkābeles, atsevišķi augošas tūjas. Visi šie augi ir stādīti zālienā atsevišķās apdobēs. Šajā teritorijā ir viena puķu un garšaugu dobe, kura tiek norobežota no zāliena ar zemām koka palisādēm, kas ir saskanīgi ar dīķa malas noformējumu. Nekā sarežģīta, nekā lieka, vienkārši, mūsu klimatiskajiem apstākļiem piemērotie augi, vienkārša zemsega un pārsteidzoši mierīga sajūta pārņem atrodoties šajā vietā. Lai dīķis būtu īsts ar savu dzīvības faunu, ievietojām tajā dažādas zivtiņas- krāsainās koju karpas, ālantes, baltos amūrus. Cik uzjautrinoši ir vērot, kā tās sastājās grupiņās un veic „dīķa apskati", vai sapulcējās draudzīgā pulciņā vakara maltīti sagaidot. Putniņi čivina gaisā, zivtiņas ūdenī un apkārt tāds miers!

Arī celiņi te ir neparasti, nedaudz sarežģīti, bet saskanīgi ar ēkas arhitektūru. Par celiņu materiālu ir izvēlēts betona bruģis 12X18, mierīgā zaļā tonī, kuru papildina un izdaiļo maziņi marmora gabaliņi 6X6 „cukurgraudiņi". Zaļš bruģis, balts marmors, tieši šādas krāsas ir ēkas fasādes noformējumā. Šeit nav atsevišķi uzsvērtu atpūtas laukumu; te - celiņam paplašinoties veidojās lielāks vai mazāks laukumiņš, kuru var izmantot kā sirds vēlās. Zemes līmenim mainoties ir izveidoti pakāpieni, blakus - pandus, ērtākai pārvietošanas iespējai gan ar ķerru, gan pļaujmašīnu.

Gaisma.

Liela nozīme ir ēkas fasādes apgaismojumam. Īpaši tad kad ēka ir liela, celiņi un laukumi plati. Fasādes gaisma izgaismo ne tikai pašu ēku, bet nedaudz skar arī teritoriju. Dotajā situācijā te neiederas gaismas ķermeņu stabiņi. Tāpēc gaismas problēmu atrisinājām ievietojot bruģa līmenī un šim nolūkam paredzētos gaismekļus. Dīķa pusē romantikas noskaņu piešķir dažāda lieluma balto bumbiņu gaismas ķermeņu ansamblis.

Interesanti, ka šai teritorijai ir divas puses. Priekšplāns prasa ģeometriskas formas, tīras līnijas, aizmugurējais - brīvu ainavu. Ēkas priekšplāna ģeometriskumu un ritmu lomu pilda cirptās īves lodveida formas. Gar žoga malu šo funkciju turpina kļavas ‘Globosum' šķ.

Arī teritorijas ārpusē ir ieturēts savs stils. Daži ļoti lēzeni pauguri, lieli laukakmeņi pauguru pakājē, pie akmeņiem kalnu priedes. Ģeometriskas ir tikai divas šķelto laukakmeņu un laukakmens šķembu līnijas, kas stiepjas paralēli žogam ar zaļās zonas atstarpi.

Nebaidieties pielietot vienkāršus paņēmienus, lietas, materiālus, jo arī tām ir savs valdzinājums!