Jūs esat šeit: Dārza preces, tehnika Kas ir smilšakmens?

Kas ir smilšakmens?

E-pasts Drukāt PDF
Smilšakmens

Smilšakmens ir klasisks nogulumiezis, kas veidojies smilšu graudiņu sacementēšanās procesā, izveidojot cietu akmeni. Lielākā daļa smilšakmeņu sastāv no kvarca un/vai laukšpata, jo tie ir visizplatītākie materiāli zemes garozā.

Tāpat kā smiltis, smilšakmens var būt jebkurā krāsā, bet visizplatītākās ir smilškrāsa, brūna, dzeltena, sarkana, pelēka un balta. Tā kā smilšakmens slāņi bieži veido augsti saskatāmas klintis un citus topogrāfiskus veidojumus, noteiktas smilšakmens krāsas ir stingri noteiktas noteiktiem reģioniem.
Parasti smilšakmens ir relatīvi mīksts un viegli apstrādājams, kas sekmē to plaši pielietot celtniecībā un arhitektūrā.

Iežu veidojumi, kuri pārsvarā sastāv no smilšakmens, parasti ir ūdens caurlaidīgi un pietiekami poraini, lai uzturētu lielu ūdens daudzumu. Šis apstāklis tos padara par vērtīgiem ūdens nesējslāņiem. Smalki graudaini ūdens nesējslāņi, tādi kā smilšakmens, ir vairāk piemēroti tam, lai filtrētu piesārņojumus no virsmas, nekā ieži ar spraugām un plaisām, tādi kā kaļķakmens un citi ieži, kuri izveidojās seismiskās aktivitātes dēļ.

Smilšakmens izcelsme
Smilšakmens savos pirmsākumos ir drupu iezis (pretēji organiskajiem iežiem, tādiem kā krīts un ogle). Tas ir veidots no cementētiem graudiem, kuri var būt agrāk esoša ieža daļiņas vai, pretējā gadījumā, tikai kāda viena izrakteņa kristāli. Saistviela, kas tur šos graudus kopā, parasti ir kalcīts, māli vai kvarcs. Graudu izmēri smiltīs svārstās no 0.1mm līdz 2mm. (Ieži ar mazākiem graudu izmēriem ietver sevī sanešu grunti un slānekli, un tos parasti sauc par māla nogulsnējumiem vai māliem. Ieži ar lielākiem graudu izmēriem ietver sevī gan drupu iežus, gan konglomerātus, un tos sauc par pamatiežiem).

Smilšakmens veidošanās mehānisma pamatā ir graudu nogulsnēšanās ūdeņos, tādos kā upe, ezers vai jūra. Nogulsnēšanās vide ir ārkārtīgi svarīga, lai noteiktu tā ieža īpatnības, kas veidojas tās rezultātā, mazākā mērā tā nes sevī informāciju par graudu izmēru, kārtošanu, kompozīciju, bet - lielākā mērā - ietver sevī ieža ģeometriju. Nogulsnēšanās galvenās vides var atrasties šķēlumā starp sauszemi un jūru, kā tas ir parādīts ar šo plašo grupējumu palīdzību:

 

  • Sauszemes vide:
  1. Upes (dambji, zemesraga joslas, smilšu kanāli)
  2. Ezeri
  • Jūras vide:
  1. Krasta līnijas
  2. Deltas
  3. Duļķainumi (zemūdens kanāli)

Smilšakmens tipi:
Ja ir noteiktas smilšakmens ģeoloģiskās īpatnības, tad to var attiecināt uz vienu no trim plašajām grupām:

  • Arkosic smilšakmens, kuram ir augsts (>25%) laukšpata saturs.
  • Kvarca smilšakmens, kuram ir augsts (>90%) kvarca saturs. Dažreiz šos smilšakmeņus sauc par "ortokvarcītu", piemēram, Apalaču kalnu grēdas un ielejas Tuskaroras Kvarcīts.
  • Mālainais smilšakmens, tāds, kurš satur ievērojamu mālu vai dūņu daudzumu.