Kas ir Latvijā audzēts stāds?

Drukāt
Stādu audzētāju biedrība

Jau vairākus gadus Latvijā stādu audzētāju vidū ir vesta diskusija par Latvijā audzēts stāds definīciju. Problēmas ir radījis stādu imports no Eiropas dienvidos esošajām stādu lielvalstīm, kur klimats un vēl dažādi būtiski cenu ietekmējoši faktori būtībā dažus gadus atpakaļ pārņēma lielāko daļu vietējā tirgus un pircējam atlika vairs tikai minēt kas ir Latvijā audzēts un kas pirms pāris mēnešiem ievests no kādas citas valsts, bet šeit uzdots par Latvijā audzētu stādu.

Problēmas rada arī visiem zināmais fakts, ka Latvijas mērogos ir grūti izaudzēt no spraudeņa vai sēklas tik efektīvi stādus, lai mēs varētu konkurēt ar Polijas vai Holandes apjomiem un izmaksām.

Formulējot Latvijā audzēts stāds definīciju, galvenā diskusija izvērtās par to, kā pareizāk šajā definīcijā iekļaut ziemcietes un ātraudzīgos krūmus (tādus kā klinšrozītes, u.tml.), jo, piemēram, par kokiem ir vairāk vai mazāk skaidrs, ka tiem ir jābūt vismaz divas ziemas ziemojušiem atklātās platībās Latvijā.

Šogad Stādu Audzētāju Biedrība (SAB) biedru kopsapulcē, kas notika 25. februārī Bulduros, Dārzkopības konferences ietvaros, tika apstiprināts vairumam stādu audzētāju pieņemams formulējums Latvijā audzēta stāda apzīmēšanai. Stādu audzētāju nozarē šis ir būtisks pavērsiens, jo savā ziņā tas spēs ierobežot ievesto augu uzdošanu par Latvijā audzētu, jo līdz šim vispār šāda formulējuma nebija un par Latvijā audzētu varēja saukt arī pirms nedēļas importētu koku.

2011. gada 25. februārī SAB biedru kopsapulcē tika pieņemts „Latvijā audzēts stāds” definējums:

Latvijā audzēti stādi ir:

1) Kokaugi - vismaz divas ziemas atklātās platībās ziemojuši kokaugi.

2) Viengadīgie un daudzgadīgie lakstaugi - minimālais audzēšanas laiks Latvijā ir vismaz 3 mēneši un/vai ražošanas procesā augam pievienota vismaz 70% vērtība.

3) Ātraudzīgie krūmi - vismaz vienu ziemu atklātās platībās ziemojuši augi un/vai ražošanas procesā augam pievienota vismaz 70% vērtība.

4) Citi Latvijā audzēti augi, kuru bioloģiskā izcelsme ir Latvija.

SAB plašāk pazīstama ar izstādi – gadatirgu „Latvijas Stādu parāde”, kas ir vērienīgākais gada dārzkopju pasākums, kas tiek organizēts katru gadu. Šogad Latvijas Stādu parāde apmeklētājus priecēs jau 8. gadu pēc kārtas.

Latvijas Stādu parāde 2011 notiks Siguldā, Svētku laukumā 30. aprīlī un 1. maijā. SAB garantē, ka šajā gadā apmeklētājus priecēs tikai „Latvijā audzēti stādi”. Jau šobrīd dalībai Latvijas Stādu parādē ir pieteikušies vairāk kā 100 stādu audzētāju no visas Latvijas. Vairāk informācijas www.staduparade.lv.

Pasākuma laikā notiks:

- Stādu tirdzniecība
- Amatnieku gadatirgus
- Iespēja iegādāties savu stādu Likteņdārzam
- Lielākie stādu audzētāji veidos īpaši noformētus stendus
- Kalsnavas arborētums priecēs bērnus un pieaugušos ar dažādām izglītojošām un atraktīvām spēlēm
- Apzaļumošanas uzņēmumi veidos paraugdārzu akcijai „Bērna stādīts koks”
- Stādu izsole
- Par jautrību, noskaņu un priekšnesumiem rūpēsies Siguldas kultūras darbinieki

Organizē: Stādu audzētāju biedrība sadarbībā ar Siguldas novada domi un dārzkopības portālu www.horti.lv .

Atbalsta: Latvijas valsts meži, Likteņdārzs, maminuklubs.lv, sieviesuklubs.lv, žurnāls Dārza pasaule, žurnāls Dārzs un Drava, calis.lv u.c.

 

Informāciju sagatavoja:

Silvija Apšiniece
Stādu audzētāju biedrības biroja vadītāja
Tālr.: 26680957, 26130845
www.stadi.lv, www.staduparade.lv
e-pasts: stadi@stadi.lv
Adrese: Miera iela 1, Salaspils, LV-2169